חממות טכנולוגיות

 

החממות הטכנולוגיות מימון להקמת חברה עסקית או מיזם 

 

 

החממות הטכנולוגיות פועלות מתוך ההבנה שעם מתן גב כלכלי ליזמים, הקמה של חברות עסקיות או מיזמים פורצי דרך יהיו קלים יותר וגם רווחים יותר הן למדינה והן ליזם. כגוף המממן הקמת התחלה של חברה או מיזם, החממות הטכנולוגיות מציעות ליזמים אפשרויות מימון שיאיצו את הפיתוחים הטכנולוגיים או המחקריים שלהם. כל היזמים למעשה מקבלים במסגרת החממות את כל נושאי המימון, סיוע בניהול, בתהליכים של שיווק או אדמיניסטרציה לתקופה מוגבלת וקצובה הנמשכת כשנתיים. המטרה הראשית היא להעניק להם את כל הדחיפה והגיבוי ההתחלתיים וכן את המיקום הפיזי הראשוני לשם ניהול הפיתוח או המיזם העסקי שלהם.

 

חממה טכנולוגית יצירת קשרים עסקיים משמעותיים

 

כיום בכדי לפתח מוצר חדש וכן בעיקר כדי לשווק אותו נדרשת לשם כך השקע כספית עצומה, תמיכה עסקית מקיפה וכן מימון בכל שלבי הפיתוח. לא לכל יזם יש את האפשרות הזו או את הכסף המיועד, פעמים רבות זה דורש ממנו גם לגייס את הכספים לשם פיתוח הפרויקט וזו פעילות שאינה פשוטה ושעלולה להכשיל ולטרפד את כל המיזם. לכן בדיוק לשם כך החממות מסייעות ליזמים הצעירים  ליצור גם קשרים עסקיים משמעותיים עם אנשי עסקים לצורך ניהול המיזם ויצירה של אסטרטגיות פיתוח חדשות. פעמים רבות התמיכה הכלכלית של אנשי העסקים בחממה היא תמורת אחוזים מהרווחים של העסק או המוצר.

 

חממות בשיתוף משרד האוצר והתעשייה

 

מודלים ראשונים של חממות עסקיות וטכנולוגיות בישראל נוצרו בשיתוף משרד התעשייה והמסחר וכן בשיתוף משרד האוצר, החממות הראשונות בעולם הוקמו בארצות הברית והגיעו במהירות גם לאירופה. כיום פועלים מעל לחמש מאות חממות ברחבי העולם יחד עם שיתוף וסיוע מטעם הבנק העולמי. בישראל הפעילות הזו החלה כבר בשנות התשעים בעקבות עליית יהודי ברית המועצות, כך נקלטו מקרב העלייה מדענים רבים והחממות הוקמו בדגש רב על פיתוח נושאי טכנולוגיה וחדשנות.

 

חממות העצמת הטכנולוגיה בפריפריה

 

אין ספק כי מיזמים מצליחים אלו של הקמת חממות מעצימים גם את החברה ואת הסביבה כולה, ומאז שנות התשעים פעלו בישראל בעיקר בפריפריה עשרות חממות. מעבר להשראה הקיימת מיזם, הנושאים כללו פיתוחים בתחומים מגוונים כמו טכנולוגיה חדשנית, עיצוב תעשייתי והנדסה. מטרות הפיתוח הן לבסס רעיונות טכנולוגיים חדשניים עם שאיפה לפיתוח של מוצרים פוטנציאליים לשיווק. פרויקטים המפותחים בחממה עוסקים למשל בתחומים של פיתוחי תוכנה ואינטרנט ופיתוח מכשור רפואי או ביוטכנולוגיה.

 

צבאן פיתוח מכשור רפואי
צבאן מדיקל
עברית