חממות טכנולוגיות בישראל

ישראל היא בחזית החדשנות הטכנולוגית העולמית ולא במקרה. עוד בתחילת שנות התשעים מדינת ישראל יצרה תוכניות שסייעו לתוצאה נפלאה זו. התכנית הראשונה אשר נקראה 'יוזמה' הובילה להקמתן של קרנות הון סיכון. התכנית השנייה נקראה 'החממות' והיא זו שהובילה להקמת חממות טכנולוגיות בישראל, אשר קלטו מדי שנה עד מאה סטארטאפים ישראלים כאשר המטרה העיקרית של חממות אלו הייתה (ועודנה) לספק ליזמים סיוע נרחב בהקמת הסטארט אפ, דבר אשר כלל מימון וכלים ניהוליים שונים. מעוניינים לדעת אודות החממות הטכנולוגיות של ישראל שנת 2019? המשיכו לקרוא!

 

מהן חממות טכנולוגיות בישראל?

 

חממות טכנולוגיות בישראל פועלת במסגרת תכנית החממות של המדען הראשי. חממות טכנולוגיות פרטיות אשר לא פועלות במסגרת מכרז המדען הראשי נקראות פעמים רבות 'אקסלרטורים'. חממה טכנולוגית בישראל היא גוף עסקי שמטרתו לאפשר לכל יזם בשלביו הראשונים, להקים סטארט אפ או חברה על בסיס טכנולוגיה חדשה.

 

אז מה החממות הטכנולוגיות מציעות?

 

חממות טכנולוגיות בישראל מאפשרות ליזמים מימון של עד שלושה מיליון ₪ לתקופה של שנה וחצי עד שנתיים, וזאת בהתבסס על כך שהמדען הראשי העניק אישור לחברה להיכנס לחממה. פרמטר חשוב נוסף אותו יש לקחת בחשבון הוא שהתקצוב לחממה הממוקמת בפריפריה יהיה פעמים רבות גבוה יותר מתקצוב הניתן לחממות הממוקמות בערים מרכזיות בישראל. כל יזם שמתקבל לחממה יקבל מקום לפעול ממנו. בנוסף, החממה מציעה כלי ניהול וסיוע בכל הקשור אל תפעול ניהולי. סיוע בכל הקשור אל אדמינסטרציה וסיוע בכל הקשור אל שיווק הרעיון וכל הקשור אליו. החממה תעזור ליזם לתקופה מסויימת עד שהוא יגיע לשלב בו הוא יוכל לגייס הון ממשקיעים נוספים, כמו למשל קרנות הון סיכון או משקיעים פרטיים או עד שהיזם יגיע למצב בו הוא יוכל לסחור במוצר שלו ולשווק אותו.

 

מה נדרש מכם?

 

אם החלטתם שאתם מעוניינים להתחיל את דרככם בחסות החממה, חשוב שתיקחו בחשבון שהחממה אמנם לוקחת סיכון כלכלי כאשר היא קולטת אתכם לתכנית שלה, אך היא גם דורשת תמורה באם החברה שלכם תצליח. (עד ארבעים אחוזים מבעלות על החברה או כל תמורה אחרת שידועה מראש). בתקופה בה תהיו במסגרת החממה תצטרכו לבנות תכנית עסקית, להראות היתכנות שיווקית והיתכנות טכנולוגית אשר תכלול הצגת אב טיפוס או גרסה של המוצר הסופי אותו אתם מפתחים. המטרה היא להוביל את המיזם שלכם מנקודה ראשונית התחלתית למצב בו הוא בשל להשקעה מסחרית או לכך שקרן הון סיכון תשקיע בו.

 

לסיכום, אם גם אתם מאמינים שאתם משתייכים אל החזית החדשנית טכנולוגית ואתם מעוניינים להתחיל את הדרך בחממה אשר תספק לכם את התמיכה הראשונית, חשוב שתבחרו חממה של חברה בעלת גב כלכלי חזק וכזאת שיכולה לספק לכם משרדים מסודרים לעבוד בהם, תמיכה נרחבת בכל הקשור אל ניהול החברה, סיוע בפיתוח, תשתית ייצור והכל תחת גג אחד, דבר שיעזור לכם להתמקד בפיתוח במקום להתחיל ולחפש שירותים אלו ואחרים במיקור חוץ. בהצלחה!

צבאן פיתוח מכשור רפואי
צבאן מדיקל
עברית
chaban