מחולל חמצן - OxyTec-5S 

הבדלים בין מחוללי חמצן ניידים למחוללים נייחים - צבאן מדיקל:

מאת: ניר צאושו

 

 

מחולל חמצן ביתי הינה מערכת חשמלית שתפקידה לספוח חמצן מהאוויר (הפרדת מולקולות החמצן ממולקולות יתרת הגזים באוויר באמצעות שימוש במסנן מולקולארי), לדחוס אותו אל תוך מכל פיצוי אשר יזרים את החמצן בספיקה ולחץ רצופים ויציבים ישירות אל תוך מערכת הנשימה של החולה.

 

מערכת מחולל החמצן עושה שימוש בשני מכלי סינון אשר בכל זמן מחזור, כל מכל מסנן ומתנקה לחילופין זאת על מנת להאריך את תוחלת חייו ולשמור על רמת סינון גבוהה ואחידה.  

 

מחוללי החמצן הביתיים הראשונים שווקו כבר בשנות השבעים של המאה הקודמת היו לפריצת דרך שכן עד לפיתוח מערכות אלו, חולים שסבלו ממחלות ריאה שונות בדגש על COPD ואשר נזקקו לאספקה של חמצן נקי, נאלצו לעשות שימוש במכלי חמצן כבדים אותם היה צריך למלא מחדש או להחליפם חדשות לבקרים.

 

ואולם, מאז ועד היום עברו המערכות מספר שינויים מהותיים, בקבוצת המחוללים הראשונה ששווקו היו למעשה מכשירים גדולים ומסורבלים יחסית, עובדה אשר באה לידי ביטוי בעיקר במשקל המערכת (25-30 קילוגרמים) ובעוצמת קולם (48db~) ולפיכך הגבילו מאוד את הניידות של המשתמשים והקשו מאוד על השינה של המשתמשים בשל עוצמת הקול הגבוהה של המערכת.

 

המדרגה הטכנולוגית הבאה סיפקה מענה למשקל המערכת (14-17~ קילוגרמים) ולעוצמת השמע (40-45db) זאת בעיקר ע"י הגדלת נצילות מכלי הסינון ואיתם הצורך במדחס מערכת קטן ושקט יותר. מדרגה זו עוד אופיינה בשינוי תכן המערכות בצורה אשר תנגיש יותר את תחזוקת המערכת לצורך קיצור זמני האיתור והטיפול בתקלות.

 

המדרגה הטכנולוגית האחרונה הינה המחוללים הניידים, מערכות עשר נועדו להתמודד עם מגבלת המחוללים הביתים לשימוש ביתי בלבד עקב הצורך במקור חשמל. מחוללים אלו מספקים מענה לצורך בניידות מחוץ לכותלי הבית תוך הורדת משקל המערכת (מאות גרמים ועד למספר קילו בודד) ועבודתם באמצעות מקור מתח נייד (סוללות).

 

  מספר הבדלים ישנם בין המחוללים הביתיים למחוללים הניידים:

 

  • נייד – נייח : מחוללי החמצן הניידים הינם מכשירים קומפקטיים בעלי מקור מתח חיצוני עובדה זו מאפשרת למשתמשים לשאת אותם על גופם ולהתנייד ללא קושי. לעומתם ובשל העובדה כי המחוללים הביתים נדרשים במקור חשמל ביתי ובשל משקלם, מחוללי החמצן הביתיים מוגבלים לשימוש ביתי בלבד.
  • אספקת חמצן רצופה – אספקה על פי דרישה (פולסטיבית): מחוללי החמצן הביתיים עושים שימוש במדחס שתפקידו לדחוס אוויר באופן רציף דרך מכלי הסינון ומכאן כי מספקים חמצן בצורה רציפה למשתמש, עובדה זו מאפשרת הזרמת חמצן למשתמש גם בהיעדר דרישת משתמש. מחוללי החמצן הניידים עובדים בצורה שונה זו באה לידי ביטוי באספקת חמצן על פי דרישה. חמצן יסופק למשתמש רק כאשר ישאף אוויר ולא באופן רציף -  אי לכך, במידה והחולה לא מסוגל לשאוף באופן עצמאי, הרי שאין באפשרותו לעשות שימוש במחולל חמצן נייד. על ידי הפסקת הפעולה של הזרמת החמצן בכל פעם שהחולה נושף, המכשיר מצליח לחסוך אנרגיה רבה והודות לכך תצרוכת החשמל שלו נמוכה יותר.

 

***הערה: חשוב מאוד להבין כי מחולל חמצן נייד הוא מוצר משלים בלבד וכי אין באפשרותו להוות תחליף מלא למחוללי החמצן הנייחים או לבלוני החמצן.

 

  • ספיקות מערכת: מרבית המחוללים הניידים פועלים על פי דרישה בספיקות חמצן של עד 3LPM אל מול המחוללים הביתיים אשר מסוגלים לספק 93% חמצן רצוף בספיקת מערכת של 1-5LPM.  
  • מחיר: מחוללי החמצן הניידים אינם בסל הבריאות ומכאן כי אינם מסובסדים ע"י המדינה. עובדה זו מובילה למחירי מערכת גבוהים במיוחד ביחס למחוללי החמצן הביתיים אשר בניגוד לניידים, מסובסדים. מחירי המחוללים הניידים הינו כפול ויותר (~10,000 ₪ ומעלה) , ממחיר מחולל ביתי (~3000-5000 ₪ כאשר המחוללים הזולים בקטגוריה זו שייכים לדור המחוללים הראשון ואילו היקרים יותר שייכים לדור החדש יותר).

 

 

 

 

 

 

 

צבאן פיתוח מכשור רפואי
צבאן מדיקל
עברית